And Karabacak

İstanbul Kadıköy Metropolist Müzik Eğitim Stüdyoları

Klarnet Dersi - And Karabacak

1981 yılında Edirne' de doğan And Karabacak, 1992 yılında ilk müzik öğrenimine T. Ü. Devlet Konservatuarı' nda Klarinet sanat dalında “ Oktay Bagırov” ile başlamıştır. Orta ve Lise eğitimini burada tamamladıktan sonra 1998 yılında Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi' nin açtığı Lisans sınavını kazanarak tam burslu öğrenci statüsünde kabul edilmiştir. 1998 - 2003 yılları arasında önce “Igor ABRAMOV” daha sonra da “Vladimir ZVEREV” ile çalışmıştır ve 2003 yılında buradan mezun olduktan sonra 2004 yılında Yüksek Lisans eğitimine yine Bilkent Üniversitesi' nde “Vladimir ZVEREV” ile başlamış ve 2006 Haziran ayında yüksek onur dercesi ile mezun olmuştur.

Müzik yaşamına başladığı günden bu yana birçok başarı elde eden sanatçı; 1992 - 1998 yılları arasında “TRT” televizyonunda resital programı, “Ataköy Rotary Klübü-Yılın Genç Müzisyeni Yarışması” nefesli sazlar birinciliği, İstanbul-Beyoğlu / Aksanat' ta solo konser, 1996 yılında Bulgaristan' ın Haskova kentinde düzenlenen Müzik Festivalinde W.A. Mozart' ın Klarinet konçertosunun seslendirilmesi, Edirne' de birçok solo ve oda müziği konserinin yanı sıra 1998 Mayıs ayında “İ.D.S.O” eşliğinde C.M.von WEBER' in 1. Klarinet konçertosunu seslendirmesi gibi birçok etkinlikte bulunmuştur. Bilkent' te geçirdiği yıllar içerisinde de yoğun etkinliklerde bulunan sanatçı 1998 - 2006 yılları arasında; birçok resital, oda müziği, orkestra ve solo konserler vermiş; Bilkent Senfoni Orkestrası ve Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası' nda 1. , 2. ve Mib Klarinet çalarak çok sayıda konserde görev almış, Anadolu Turnesi, Eskişehir Müzik Festivali ve İspanya' nın Murcia kentinde düzenlenen Uluslararası Gençlik Orkestraları Müzik Festivaline katılmış ve “Mischa MAISKY” , “Jean-Philippe COLLARD” gibi solistlere eşlik etmiştir. 2001 yılında “B.G.S.O” ile WEBER Klarinet konçertosu, ”İ.D.S.O” ile 2003 yılı 31 Ocak ve 1 Şubat tarihlerinde “A. COPLAND” ın Klarinet konçertosunu ve 2004 Mayıs ayında Konya' da Selçuk Üniversitesi Bahar Festivali kapanış konserinde Başkent Oda orkestrası ile W.A. MOZART klarinet konçertosunu seslendirmiştir.Selçuk Oda Orkestrası ve Başkent Oda Orkestrası ile de iyi ilişkiler içinde olan sanatçı, önemli konserlerde hem solist hem de orkestra üyesi olarak görevler almıştır.Ayrıca Bilkent Üniversitesi MSSF kompozisyon bölümü öğrencilerinin konserlerine katkıda bulunmak amacı ile bugüne kadar birçok eserin ilk seslendirilişini gerçekleştirmiştir.

2006 yılında, dünyaca ünlü Royal College of Music - London' ın sınavına giren And Karabacak, okula başarı ile kabul edilmiş ve burada kendisinin ikinci yüksek eğitim diploması olan Master of Music -Postgraduate in Performance eğitimine, başta Borusan Asım Kocabıyık Vakfı, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı ve Londra' daki sayısız Türk ve İngiliz sanatseverin verdiği burslar ve yaptıkları katkılar ile başlamıştır. Londra' da yaşadığı dönem içerisinde birçok resital, oda müziği ve orkestra konserleri veren sanatçı, RCM Symphony' de, okulun 125. kuruluş yıldönümü konser serilerinde çalmış, tüm okul kapsamında düzenlenen konçerto yarışmasını kazanmış, İskoçya' da Royal Scottish Academy of Music - Glasgow' da özel konser vermiş, birçok ünlü müzisyenle birlikte çalışma ortamı ve dünyaca ünlü London Symphony Orkestrasında 2008 ve 2009 Ocak ayında özel konserlerde çalma fırsatı bulmuştur. Ayrıca Maximiliano Martin (2007), Alessandro Carbonare (2008) ve Pascal Moragues (2007,2009) gibi dünyaca ünlü klarinet virtüözlerinin Master Class' larında çalmış, ayrıca kendisi 2008 haziranında Yeni Zelanda Konservatuarı öğrencileri ile hocası Prof. Janet Hilton' la birlikte Video Konferans Sistemi ile bir Master Class yapmıştır. Mart 2009' da Londra' nın ünlü konser mekanlarından St. James's Piccadilly Church' te büyük bir resital vermiş ve Mayıs 2009 da Londra Türk Konsolosluğu' nda bazı devlet adamlarının ve Türkiye Avrupa Birliği Baş Müzakerecisi Sn. Egemen Bağış' ın da katıldığı önemli bir resitalde değerli müzisyenler Christpher Stockes ve Tülay Uyar ile birlikte bir konser vermiştir. Bugüne kadar birlikte çalıştığı birçok ünlü orkestra şefleri arasında; Valery GERGIEV, Martin ANDRE, Jacques MERCIER, Emil TABAKOV, Gürer AYKAL, Emil TABAKOV, Rengim GÖKMEN, Nezih SEÇKİN, Avi OSTROWSKY, Ari RASILAINEN, Erol ERDİNÇ, Mahir ÇAKAR, Christian SIMONIS, Howard GRIFFITHS, Israel YINON, Karl Anton RICKENBACHER, Erhan TORLULAR, Tolga Taviş, Orhan Şallıel ve Orhun ORHON gibi isimler bulunmaktadır.

Royal College of Music' teki eğitimini 2009 Haziran'ında tamamlayan And Karabacak, 2010 yılında Türkiye' ye döndükten sonra Türkiye' de ve Londra' da solo-orkestra konserleri ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirmeye başlamıştır. Bu kısa süreç içerisinde Tokay Oda Filarmoni' de 1. klarinet olarak görev almaya başlayan sanatçı, İstanbul' da bir düzine ustalık kursu ve Borusan Quartet ile bir solo konser vermiş, 9 Şubat 2010' da Borusan İstanbul Filarmoni Orkestra' sı eşliğinde ve Şef Sayın Gürer Aykal yönetiminde C. Maria von WEBER' in 1. Klarinet Konçertosunu, Konuk Şef Projesi kapsamında Cem YILMAZ' ın konuk şef olarak katıldığı etkinlikte, Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı' nda seslendirmiştir.

Sanatçının son dönemde gerçekleştirdiği etkinlikler arasında; Nisan 2010 ayı içerisinde İstanbul' da Yedi Tepe Üniversitesi' nde bir solo resital ve Tokay Oda Filarmoni ile Şef Sayın Sera Tokay yönetiminde, 19 Nisan 2010 tarihinde İş Sanat Konser Salonu' nda Solist olarak konser, Eylül 2010' de yine aynı orkestra ile yapılan “Paris-Fransa” konser turnesi, 2010 Aralık ayında kurulan “Ankara Nefesli Beşlisi” ile 19 Mart 2011 de Borusan Müzik Evi' nde konser Bulunmaktadır. Ayrıca sanatçı Mayıs 2011 ' den başlayarak “Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası” nda Klarinet Grup Şefi olarak, Şubat 2011 ' den itibaren de Antalya Senfoni Orkestrası' nda düzenli olarak 1. ve 2. klarinet olarak görev almaya başlamıştır.

2011 - 2012 sezonunda sanatçı solistik konserlerine, Ankara Nefesli Beşlisi ile yurt içi ve yurt dışı konser turnelerine ve Orkestralardaki görevlerine ağırlık vererek devam edecektir.