Keman Eğitimi

İstanbul Kadıköy Metropolist Müzik Eğitim Stüdyoları

Metropolist Müzik - Keman Dersi

KEMAN NEDİR?
Keman dört telli olup, yaylı sazlar ailesinin en küçük üyesidir. Telleri kalından inceye sol, re, la, ve mi'dir. Kemanda perde yoktur. Keman yayına arşe denir. Yapay veya gerçek at kılı kullanılır. Sadece kıllardan ses çıkması da mümkün değildir, bunun için her zaman çalmaya başlamadan önce mutlaka reçine sürülmelidir. İnsan sesi tınısına en yakın enstrümandır ve günümüzün en populer enstrumanlarından birisidir. Tüm dünyada üzerinde çalışılan keman öğretimi “ SUZUKI ” gibi metotlarla evrensel anlamda öğretim sistemlerine etki etmiştir. Beyin ve beden koordinasyonunda keman, notaları algılayan beynin, keman yayı tutan el ile tellere basan parmakların dansı gibidir. Orkestra ve solo niteliği ile müzik dünyasındaki, en önemli enstrümanlardandır.

OKULUMUZDA KEMAN EĞİTİMİ
Keman okulumuza başvurmak isteyenler; alaturka keman kursları, ya da batı tekniğindeki keman derslerimizi seçebilirler. Dersler özel ders şeklinde yapılmakta ve her yaş grubuna uygun şekilde eğitim verilmektedir. Keman derslerimizde öğrenciler etüd ile teknik çalışmalar, nota eğitimi, ayrıca farklı tarzlarda (isteğine göre) repertuvar dersi almaktadırlar.
Keman eğitiminde yanlış öğretilen şeylerin düzeltilmesi oldukça zordur. Bu yüzdendir ki, keman eğitimi bu işi akademik olarak görmüş kişiler aracılığı ile yapılmalıdır.

YAŞ GRUBU
7'den 77'ye herkes keman dersi alabilir. Keman derslerimizde üst yaş sınırı yoktur. Keman çalmayı öğrenmek isteyen herkes ailemize katılabilir.

KEMAN EĞİTİMİNİN ARTILARI
Keman eğitimi bireylerin kendini ifade etme yeteneklerini geliştirir, 
Estetik, yaratıcı ve yapıcı düşünme kapasitelerini artırır,
Müzikle birlikte disiplin gibi konular çocuğa yavaş yavaş aşılanabilir,
Keman eğitimi akademik performansı da olumla etkiler. Okul çağındaki bireylerin daha hızlı okumaları; yazma, anlama ve düşünmede öğrenme güçlüğü çeken bireylerin eğitimleri; stresin ve sıkıntının azaltılması yine müzikle başarılabilir.

KEMAN EĞİTİMİ ALMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE...
Öğrencinin beden yapısı ile çalgının ve yayın uyumuna dikkat edilir.
Duruş ve tutuş keman çalma konusunda en önemli faktördür.
Öğrencinin keman çalmak için elverişli bir yapıya sahipse, kol uzunluğuna göre farklı boylardaki kemanlardan biri seçilir. Öğrencinin evde de çalışması ve derslere beraberinde getirmesi gereken kendine ait çalgısının olması şarttır.