Klarnet Eğitimi

İstanbul Kadıköy Metropolist Müzik Eğitim Stüdyoları

Metropolist Müzik - Klarnet Dersi

Klarnet (klarinet,gırnata) sert ve dayanıklı ağaçlardan genellikle de abanoz ağacından yapılır. Bir çeşit sert kauçuk olan ebonitten, ayrıca metalden yapılanları da vardır. beş parçanın birleşmesinden oluşur.

Ağızlık (Bek)  - Fıçı (Barel)  - Üst Gövde  - Alt Gövde  - Kalak

Klarnetin gövdesi silindir biçimindedir. Kalak bölümü ise obuanın kalağına oranla daha geniştir. Klarnet tek kamışlı bir enstrüman. Dikkatlice yontulup biçimlendirilen bu kamış parçası, ağızlık üzerine takılır. Çalıcının nefesi ile titreşime geçirilen kamış, boru içindeki havayı titreşime geçirerek ses elde edilmesini sağlar. Çalıcının sol eli yukarıda, sağ eli ise aşağıda olmak üzere az bir eğimle yere doğru tutulur.

Flüt ve obuada olduğu gibi, klarnetin gövdesinde de ses deliklerini açmaya ve kapatmaya yarayan metal bir mekanizma vardır. 1840 sıralarında boehm sistemi flüte uygulandıktan sonra, paris konservatuarı öğretim üyesi ve klarnetçi klosé, bu sistemin klarnete de uygun olduğunu görmüş ve boehm sistemi klarnete uygulanmıştır. Daha sonra farklı zamanlarda farklı kişiler tarafından bu sistem geliştirilmiştir.

NEFES TEKNİKLERİ:Doğru nefes kullanmak sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için en önemli faktörlerden biridir. Her insan doğduğunda aslında nefesini doğru kullanarak hayata başlar. Bunu yeni doğmuş bir bebeğinsolunumunu inceleyerek görebiliriz. Günlük hayatmızda bir spor faaliyeti veya efor sarfetmemiz gereken aktiviteler dışında bedenimiz tembelce davranarak, sadece akciğerlerimizin rutin faaliyetlerimiz devam ettirmeye yetebilecek kadarını kullanır. Bu da normalde 100 watlık ampülle aydınlatılabilecek bir odayı idare eder deyip 60 watlık bir ampülle aydınlatmak gibidir. Spor yaptığınız günlerdeki zihinsel ve bedensel rahatlığınızı bir düşünün, işte o duygunuz odayı 100 watlık ampulle aydınlatmak gibi yani akciğerlerimizin kapasitesini tümgün tam olarak verimli kullanmaktır. Biz çalışmalarımızda önce doğru bildiğimiz birçok yanlışı uygulatarak tespit edip sonra doğrularını teorik ve pratik olarakanlatıp uygulatarak kavramanızı, öğrenmenizi, içselleştirmenizi ve nihayet uygulamanızı sağlıyoruz. Bir düşünün birçok insan arabasını daha güçlü yapmak için modifiye yaptırır ve bu işlemdeki en önemli ayaklardan biri hava filtresini büyütmektir. Bu işlemi yaparak daha fazla hava emerek benzinin daha iyi yanmasını ve sonuç olarak daha güçlü bir arabaya sahip olmayı beklerler. Oysaki bu işlemi kendimiz için düşünürsek zaten varolan geniş havanın farkına vararak onu kullanmamız yaşam için yeterlidir.

Özellikle nefesli enstruman çalanlar veya mesleğini nefes tekniği kullanarak icra edenler  ( şarkıcılari tüyatro sanatçıları, opera sanatçıları, spikerler) kullandıkları en önemli etken olan nefes tekniğini iyi bilmek zorundadırlar. Aksi durumlarda çalışmalardan çok düşük verim alırlar hatta çeşitli sakatlıklar ve meslek hastalığı dediğimiz rahatsızlıklar yaşayarak önce yaptıkları işten zevk almamaya, soğumaya ve mesleğini bırakmaya kadar varan olumsuz sonuçlar yaşayabilirler. Yaptığımız işten zevk almak onu sevmemizi, daha fazla çalışma isteiğini ve yüksek hedeflere ulaşmamızı sağlar. Bütün bunlar içinde vücudumuzu en doğal halinde, hiçbir acı çekmeden ve kullandığımızı her organımızı ve uzvumuzu doğru kullanarak olur. Sonuç olarak nefes tekniğini bilmek bizim gibi nefesini kullanarak işini icra edenler için yaşamsal derecede önemlidir.
Biz nefes tekniğini önce teorik çalışmalarla kavramanızı ve içselleştirmenizi daha sonra nefes tekniği için özel geliştirilmiş aletlerler ve çeşitli jimnastik hareketlerler ile öğrenmenizi ve uygulamanızı sağlıyoruz.

KLARNET:

  • Üfleme teknikleri
  • İleri nota okuma teknikleri
  • Türk müziği Batı müziği çalışmaları
  • Diyafram ile doğru ses kullanımı
  • Solo ve emprovize çalışmalar
  • İleri nota okuma teknikler